Dom przy cmentarzu (1981)

Dobre horrory nie muszą być tylko amerykańskie, a dobrze by wyglądał remake tego włoskiego horroru z 1981 r. bo jest już stary, są słabe efekty specjalne i widać że krew to zwykła rozrzedzona farba. Można jednak zobaczyć w nim sporą galerię odrażających indywiduów przypominających bohaterów „Piły„. MikeHarry zaliczył ten film do kategorii – Obleśne bo czasami przypomina zwykły slasher,a nie horror.

W całym zamieszaniu chodzi o to że pewne małżeństwo wprowadziło się do starego, opuszczonego domu na prowincji razem z synem. Z czasem zorientowali się że mieszka tam coś jeszcze oprócz nich i chcą czym prędzej opuścić posiadłość. Produkcję włoskiego reżysera Lucio Fulci`ego można zaliczyć też do filmów z kategorii gore. Film jest trzecią cześcią trylogii śmierci nakręconą przez tego reżysera.

dom0Głowa rodziny ma w tym domu kontynuować badania po innym naukowcu zmarłym tam w niewyjaśnionych okolicznościach. W posiadłości dzieją się dziwne rzeczy, a żona nowego naukowca odkrywa w przedpokoju grób. Z resztą tajemnicze groby odkrywane przez bohaterów w koło domu wprowadzają do tego małego, przestarzałego slashera dreszczyk grozy. Przed przeprowadzką do nowego domu ostrzegał rodziców mały syn, który posiadł jakąś wiedzę od tajemniczej dziewczynki, rodzice potraktowali ją jednak jako wyimaginowaną przyjaciółkę syna i olali go. Nowy, młodszy naukowiec stara się wyjaśnić okoliczności śmierci swojego poprzednika podczas gdy ludzie z otoczenia rodziny giną jeden po drugim także w dziwnych okolicznościach.

dom

Horror teraz i kiedyś

Oglądając ten film można przeżyć kinematograficzny szok cywilizacyjny przenosząc się 30 lat wcześniej – do epoki w której nie było komputerów i efektów specjalnych. A jednak są w nim elementy slashera, grozy i obleśności bez pomocy komputerów i kaskaderów. Gdyby produkcja nie była taka stara i  gdyby zrobiono remake film wydał by się nawet gatunkowo lepszy od współczesnych produkcji gore czy horror porn wygenerowanych praktycznie w większości przez komputery.

Reżyser

To podobno mistrz włoskiego zombie movies, a „Dom przy cmentarzu” to podobno najsłabsza część jego trylogii śmierci. Teraz film to ewenement dla koneserów gatunku gore i slasher bo są w nim wszystkie charakterystyczne dla nich elementy i można przeżyć podróż w przeszłość. Sceny są też należycie kamerowane – kiedy trzeba z zoom`em, tak żeby oglądający dokładnie widzieli wszystkie ciosy zadawane ofiarom. Mrokowi, brudowi i zgrozie towarzyszy również mroczna muzyka.

Dla kogo film?

Film jest przeznaczony dla fanów niszowych i underground`owych produkcji i lepiej żeby został w cieniu. To nie jest familijny bzdet o strzelaniu do żywych trupów, uzbrojonych i półnagich aktorkach z botoksem czy o teksańskich szeryfach załatwiających 10 zombie jednym strzałem. Film nie spodoba się fanom masówek i seriali czy sag typu „Zmierzch”.

Co się stało z tajemniczym doktorkiem, który prowadził w domu nie do końca legalne i etyczne eksperymenty??….I uważajcie na to co jest w piwnicy….

2 myśli w temacie “Dom przy cmentarzu (1981)

    1. Byłem: Okręg 2, pozycja 11.Czyli takie ulice jak np. Janowska, Gospodarcza, Młynarska, Kaźmierzowska, Wyszyńskiego mogły na mnie głosować i dostałem 14 głosów. I tak dużo bo startujący ze wcześniejszych miejsc zdobyli po dwa głosy. Na obwieszczeniach można było sprawdzić w którym okręgu kandyduję.

      Polubienie

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: