Borat – odpoczynek od smutów

Żeby odpocząć trochę od smutów, których u mnie jeszcze dostatek i nie raz na blogu się pojawią trzeba opisać jakąś komedię. Ta jest akurat mało znana, a jej pełny tytuł po angielsku to: „Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan”
, a po polsku trochę przydługo bo: „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. To amerykańska komedia z 2006 roku w której najpopularniejszym aktorem jaki gra jest Pamela Anderson, a reszta aktorów to kilku Kazachów i mało znanych Amerykanów. Nie chciałem na początku jej oglądać bo wydała mi się niczym ciekawym, ale nie oceniając książki po okładce zdecydowałem się na seans wieczorny i nie żałuję!. Komedia jest śmieszniejsza niż „Postal” i czasami obrzydliwa albo trochę perwersyjna (scena kiedy dwóch facetów gania się nago po hotelu:D). W całym filmie chodzi o to że dziennikarz kazachskiej telewizji przyjeżdża do USA żeby uczyć się amerykańskiej kultury i obyczajów, a potem zawieść nauki do Kazachstanu. Niestety między robieniem wywiadów zakochuje się przez telewizor w Pameli Anderson i namawia przyjaciela z którym podróżuje abywyruszyli do Kaliformii gdzie ona mieszka (tak mu feministki powiedziały, a rozmowa Borata z feministkami też powala na ryj).

Postać Borata jest fikcyjna i grana przez brytyjskiego komika Sachę  Barona Cohena, wyewoluowała z kilku poprzednich wcieleń reporterów telewizji albańskiej czy mołdawskiej. Borat pojawia się regularnie w telewizjach ze swoimi świńskimi, chamskimi i obrzydliwymi skeczami obserwując zachowanie publiczności i jej reakcję na jego teksty. Jedni usiłują wyjaśnić przygłupiemu Kazachowi zachodnie wartości, a inni zgadzają się z jego mizoginią i antysemityzmem. W filmie jest parę dobrych tekstów o żydach, ale MikeHarry uważa że są one bardziej ośmieszające ten naród,a nie obrażające go. Ciekawe czy żydzi potrafią się śmiać z samych siebie, jeśli tak to polecam im obejrzeć t komedię.

borat0Borat pojawia się w USA i Wielkiej Brytanii robiąc wywiady z ludźmi którzy nie wiedzą że sobie tylko z nich żartuje i biorą go za prawdziwego kazachskiego dziennikarza, który przyjechał na zachód uczyć się żyć. W Rosji zakazano nawet emisji filmu iż jest tam parę wzmianek o niej (podróż Borata stopem ze studentami),widać już kto się z siebie śmiać nie umie. Film zaczyna się w kazachskiej wiosce Borata i już na tym etapie MikeHarry wypluł przeżutą kolację ze śmiechu jak Borat opowiadał o swojej siostrze, która jest prostytutką nr. 4 w całym Kazachstanie i najstarszej kobiecie we wsi – swojej matce, która ma już 43 lata. Opowiadał o swoim sąsiedzie-dupku, Sulejmanie jakimś tam i o tym że jest synem gwałciciela. W filmie pojawia się też żona Borata, taki sam motyw jest w „Postalu”, a obie panie są do siebie podobne chociaż to dwa różne filmy!. Kazachskie pochodzenie Borata to oczywiście też jaja służące do zmylenia rozmówców, a wszystkie informacje w filmie o tym kraju są nieprawdziwe – pokazujące go tam jako biedny kraj trzeciego świata pełny dziwek i głupich dziennikarzy.

Na zachodzie (USA) jest kompletny brak wiedzy na temat Kazachstanu co daje Boratowi wolną rękę w kreowaniu jego wizerunku dla żartu i robieniu ludzi w konia, niektórzy nawet boją się obrazić przez swoją nietolerancję jego uczucia, a kuriozalne i niemożliwe dla normalnych ludzi fakty biorą za różnice kulturowe, myśląc że tak naprawdę jest w Kazachstanie. Nabierani dziennikarze, politycy i inni rozmówcy starają się nadgorliwie zachować poprawność polityczną w rozmowie z nieokrzesanym przybyszem z byłego ZSRR, często wbrew zdrowemu rozsądkowi. W filmie wtrąconych jest parę słów po polsku nie pasujących oczywiście do kontekstu, Borat (Sacha) prowadzi notatki po hebrajsku, a wykonywany fałszywy hymn Kazachstanu to w rzeczywistości zlepek nazw głównych miast tego kraju. (Przed odśpiewaniem hymnu Borat mówi amerykańskiej publiczności to co ona chce usłyszeć o muzułmanach, terrorystach i Bush`u). Włosy i wąsy Borata są autentyczne, Cohen hoduje je 6 tygodni, a garnitur Borata nie był nigdy prany – dzięki temu jest „obcy” zapach i zwiększa to autentyczność rozmówców. Postać Borata jest zainspirowana przez autentycznego człowieka – lekarza z południowej Rosji, który dla Cohena był śmieszny tak jak Borat, chociaż w niezamierzony sposób. W 2003 roku Borat prowadził MTV Music Awards w Lizbonie.

boratJak skończy się podróż dwóch Kazachów (Borat podróżuje z przyjacielem-producentem filmowym) starą lodziarką z niedźwiedziem na pace po USA??. Czy zrobią reportaż??. Bo w końcu w tym celu przylecieli, bez niego nie mają po co wracać do domu, a tu kończą się pieniądze. Borat podąża za głosem swojego serca (albo czegoś innego:D:D) ciągnąc cały majdan do Kalifornii i spotyka po drodze nie tylko żydów….

MikeHarry poleca seans lubiącym komedię i chcącym odskoczyć na niecałe półtorej godziny od codziennych problemów, smutów i tragedii. Nie tylko dla młodzieży. Ten film wywoła uśmiech albo i głośny ryk na ryjku każdego:).

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: