Marčelo

Po długim zastoju w rapie pora na coś dla nas raczej egzotycznego. Marčelo to taki sobie cygan serbski rapujący po ichniemu. Jeżyk jest jakby poniekąd słowiański i dużo idzie zrozumieć wg. mnie więcej niż z czeskiego (patrz.Marpo) i utwory też sroce z podogona nie wylatują i nie odstają od europejskich standardów w hip-hopi`e czy rapie. Mimo to artysta nie jest praktycznie znany poza swoim krajem.

Marko Šelić urodzony w 1983 roku w Jugosławii tworzy teraz w Belgradzie (Serbia) rap i hip-hop, a z zawodu jest pisarzem (ale chyba tylko tekstów:D). Działa w branży od roku 1997 do teraz.

Marchelo

Ma ekletyczne podejście do opracowań muzycznych i społecznie/socjalnie ukierunkowane teksty. Z jakiejś jugosławiańskiej dziury przeniósł się do Belgradu gdzie po latach odniósł wielki sukces i stał się jednym z najbardziej prominentnych artystów hip-hop`owych w Serbii. Jest studentem języka serbskiego i literatury na belgradzkim uniwersytecie i robi tam fakultet z filologii. Jak widać po tym artyście raperzy i hip-hop`owcy to nie tylko anorektyczni blokersi w kapturach i zapijaczeni analfabeci na prochach co wykorzystują łacinę podwórkową swojego języka do rapowania o tym jak im źle i kogo należy zamordować.

Początki kariery

Znacząco zasłużył się w 199 r. w zespole „Rhyme Animal”, wyszło tam wtedy jego pierwsze demo. Potem kontynuował swoją solową karierę, a z rzeczonego zespołu wystąpił w 2001 r. i zaczął współpracę z jedną z przodujących wytwórni płytowych na serbskim rynku muzycznym. Tam rozpoznano jego pełny potencjał i nagrywał tam od 2002 r. Pierwszą okazję do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności raper miał w 2003 roku i osiągnął to dwoma trackami. Jego debiutancki album wydany w 2003 r. w „Bassivity label” pt. „De Facto” nie został niezauważony ani przez publiczność ani przez krytyków i raper zyskał markę głosu generacji.

Album: De Facto

Był pełny krytyki wobec serbskiego społeczeństwa i zmierzchu nowego milenium i tematów osobistych przedstawionych w szczery i serdeczny sposób. Singiel „Kuća Na Promaji ” – „Dom rządu” lub: „Strzelnica” traktuje o samobójstwie serbskiego premiera w 2003 roku, brutalności policji, korupcji i obłędzie młodych ludzi w kraju. To był pierwszy sprzedający się album w Serbii i Czarnogórze i pierwsze powojenne nagranie zawierające współpracę dwóch pokoleń: muzycznych aktów z byłej Jugosławii i artystów chorwackich, serbskich czy bośniackich takich jak np. „Edo Maajka” z Bośni i Hercegowiny czy „Elemental” z Chorwacji. Mimo sukcesu jego pierwszego, debiutanckiego albumu artysta był nie zdolny do rozstrzygnięcia swoich sporów z firmą nagraniową, więc przeszedł do wytwórni „Multimedia Records”i w grudniu tego samego roku wydał swój drugi album pt. „Puzzle Shock!”.

Puzzle Shock!

Album z singlem „Šarada” – „Maskarada„, ” – „Otkucaji„- „Bicie serca” i kilkoma innymi wzbiły się na szczyty list przebojów zaraz po wydaniu. W tym czasie raper współpracował z innymi serbskimi artystami, którzy udzielali się na albumie wokalnie i grali na różnych instrumentach i wyprodukowali z nim ten album. sam Marcelo udzielał się tylko jako ko-producent i dodał aranżacyjno-adaptacyjnego wysiłku. Dźwięki, które wynikły z tej współpracy to mieszanka mocnego rocka, jazzu i wpływy funk`u. Zraził ten album do siebie mniejszość fanów uważąjących za lepszy album – De Facto, gdzie jest czysty hip-hop, ale zdobył podziw wielu ludzi nie obeznanych z rapem i hip-hop`em. Raper z promocja tego albumu przemierzał swój cały kraj z innymi zespołami z byłej Jugosławi i dał koncert w stolicy Serbii – Belgradzie. Podczas swojej artystycznej niedoli był wspomagany przez kilku znanych serbskich hip-hop`owców.

Pierdoły

  • „Treca strana Medalje”(Trzecia strona medalu”) to trzeci album artysty wydany w 2008 roku.
  • „Deca i Sunce („Dzieci i słońce”) to czwarty album wydany w 2010 roku pod pseudonimem „Marčelo & Filteri”, wydany równolegle do noweli wydanej prze rapera i jego poematów.
  • W 2012 roku raper nagrał utwór „Ćep”„Korek” wycelowany w publiczną świadomość o wychowaniu i namawiający kompetentne autorytety do angażowania się w walkę z handlem ludźmi i wyzyskiem w pracy. Utwór jest dostępny nawet do pobrania na stronie rapera.
  • W 2014 r. został wydany album pt. „Mapet Śou  – „Napięty Show” do którego prace zaczeły się już w 2013 r. Alubum składa się z 18 utworów nagranych przy udziale 30 artystów, zawiera też 3 single.

I jak zwyklę na koniec MikeHarry zarzuca trochę próbek:

 

One thought on “Marčelo

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: