Butelka – wreszcie coś polskiego

Myśleliście że Toruń to tylko Ojciec Dyrektor i jego geotermalne źródła??

A nie kojarzy się wam z Toruniem polski, heavy metalowy zespół o nazwie „Butelka”??

but

Zespół powstał w Toruniu w 1996 r. i pierwszą płytę pt. „Butelka” wydał w latach 1997-1998. Zagrał kilka znaczących koncertów na początku swojego istnienia i gra je do dzisiaj na heavy metalowych koncertach. Nowy album wydany  w 2004 r. pt. „Radio dla Polaków” był bardziej heavy metalowy od poprzedniej płyty. Pewnie dlatego że jakiś rok wcześniej zmienili trochę skład zespołu. Lider zespołu (na zdjęciu poniżej) od lat wyśmiewa, wyszydza, piętnuje i prowokuje. Teksty są o problemach zwykłych ludzi z nizin, a nie o aferach z pierwszych stron gazet. Oczywiście raczej nie powinno się ich brać na serio, ale zwykli ludzie znajdą w nich s=coś dla siebie. – Inne spojrzenie na ich codzienne problemy i otaczający ich świat. Zespół czasami odbiega od gatunku swojego przeznaczenia jednak są to nieznaczne odchyły, dla nieznających się prawie niezauważalne.

Butelka – polski zespół nadużywający wolności słowa

Do zespołu szybko przystała łatka antyklerykalnego bo wyśmiewa także patologię toczące nie tyle kościół katolicki (jak większość czerpiących wiedzę z TVNu i Polsatu by stwierdziła) tylko kler i duchowieństwo. Np. utwór „Radio dla Polaków” w którym poszczególne, a zarazem krótkie zwrotki są przeplatane oryginalnymi tekstami z Radia Maryja. Natomiast utwór pt. „CHWD(P)” powstał jak się domyślacie z myślą  o naszej kochanej policji. Ale tu nie ma co pier**lić farmazonów to trzeba usłyszeć i zobaczyć. Tak zobaczyć bo do wielu utworów powstały odważne teledyski dostępne w internecie przede wszystkim. Bo z kupnem oryginalnej płyty takiego nadużywającego wolności słowa i grającemu na nosie każdej władzy, związkowi zawodowemu, służbie zdrowia, supermarketom, a nawet samemu piekłu zespołu jest ciężko.

hp photosmart 720

„Butelka” gra przede wszystkim na Woodstocku, w Jarocinie i na „Hunter Fest” i raz „Gotyk na Dotyk” (2008 r.). Image koncertowy i efekty specjalne mogą być dla wielu szokujące gdyż panowie występują w sutannach, wykorzystują pirotechnikę, a wokalista nosi na sobie kilka krzyży!. W latach 2007-2008 znowu po lekkiej zmianie składu zespół nagrał album pt. „DemonArchia” ze sławetnym utworem „Dekoder TV Trwam” popularnym przed wszystkim na you tube. Jak posłuchacie przynajmniej ze 3 piosenek to będziecie wiedzieli czemu mendia gównego nurtu nie pokazują zespołu po telewizjach, ani nie grają go w radiu. A jeśli już to jest z tym duży problem i ból dupy bo żaden dziennikarz muzyczny nie chce się narażać swoim szefom o których też gdzieś tam „Butelka” może śpiewać. Dlatego próżno go szukać na pop`owych listach przebojów w radiu czy telewizyjnych festiwalach. Jednak MikeHarry pamięta migawkę z teleexpressu – kilka lat temu. Maciej Orłoś pokazał jakiś 4 sekundowy fragment teledysku – „Dekoder TV Trwam”. Rok 2008. to dla zespołu czas wzmożonych koncertów i koncertowania z innymi zespołami np. z: „Chylińska”, „TSA”, „Hunter”, „Frontside”, „Totem”.

but1WOKALISTA – Grzegorz „McButelka” Kopcewicz

Skład zespołu się powoli stabilizował jednak po toruńskim finale WOŚP w 2009 r. znów nastąpiły zmiany personalne. Najnowsze wzmianki w internetach (dużo ich jest więc nie warto tu się bardzo zagłębiać, kto chce se znajdzie) pochodzą z 2012 r. „Diabeł z powyłamywanymi nogami”. Grupa ma wielu byłych członków, ale zdaje mi się że skład i tak jest często zmieniany, pewnie po każdym koncercie. Ciekawostką są ksywy członków zespołu np. „Grisch”, „Gorzky”, „Grzała”. Jak się zainteresujecie i poszukacie to zobaczycie że pochodzą raczej od nazwisk członków.

MikeHarry ma w dupie oskarżenia o antyklerykalizm i to w czym zespół chodzi na koncertach. Podobają mi się zwłaszcza teksty i mocne uderzenie. Dlatego długi czas słuchałem. I nie wykluczone że jeszcze wrócę do zespołu „Butelka”.

www.butelka.net Link do oficjalnej strony zespołu. Znaleźć tu można też daty najbliższych koncertów i miejscowości…. i wzmianki w mniej znanych mediach o zespole. (Oprócz żydowskiej „GW” Szechtera) bo ta jest raczej wam znana ze swojego antyklerykalizmu i antypolonizmu i dlatego w niej jakaś wzmianka też jest. W zakładce „Linki” znajdziecie odnośniki do multimediów z występami „Butelki”.

http://www.butelka.net/index.php?show=multimedia A tutaj parę klipów do odsłuchu i obczaju żeby już nie wrzucać pojedynczo z you tube.

http://teksty.org/butelka,teksty-piosenekA tutaj macie teksty utworów zespołu jakby ktoś nie dosłyszał czy chciał w jakimś celu dogłębniej zbadać.

 

 

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: