Filmy ostatniego tchnienia – rzecz o snuffie

Rzekomo prawdziwe sceny zabójstw, wypadków, gwałtów, masowych,tortur, mordów i filmików nagranych amatorsko – komórką przez samobójców, czy egzekucje Chrześcijan w Iraku zwane są filmami SNUFF lub jak w tytule filmami ostatniego tchnienia.

Eksperci się spierają czy sceny w filmach są prawdziwe czy wyreżyserowane, a mogą być i takie i takie. Do pierwszego filmu snuff (Slaughter) zabójstwo młodej dziewczyny na koniec nakręcała ekipa filmowa. Przed kinami było wiele demonstracji przeciwko takim produkcjom, ale dodane później do nich sceny pornograficzne przyniosły im medialny rozgłos. – Wiadomo co się ludziom podoba przecież (sex, tortury – najlepiej sąsiada, piwo i czekolada). Natomiast informacje o autentycznych snuffach zwanych „mondo movies” to rzekomo i podobno tylko miejskie legendy, takie tam biadolenie starych babć i słabo wykształconych czarnuchów z blokowisk.

Ale MikeHarry (i nie tylko on) wychodzi z takiego założenia że mondo movies widział każdy internauta, któremu rodzice nie instalują żądnych blokad bezpieczeństwa. Mondo movies to nic innego jak obżynanie głów chrześcijanom przez sunnitów z państwa islamskiego Iraku i Lewantu, krążące teraz po facebooku (ja mam takie co drugi post!) i nagrania samobójstw. Niektórzy nie zaliczają tego do gatunku snuff ponieważ nie ma to, to komercyjnego charakteru. Ale MikeHarry ma swoją teorię że medialny snuff i mondo movie to transmisja z powiesin niejakiego Husseina na podsumowanie 2007 r. Pokazywali przecież migawki w dziennikach.

Film snuff, czy mondo movie jest niby wtedy gdy pokazuje prawdziwe sceny śmierci, tortur…ostatnie tchnienie nagrane na taśmę (przypomina wam to jakieś produkcje?).

Temat szybko podchwycili producenci filmów gore (Guinea Pig,Cannibal Holocaust, Snuff 102). A co niektórzy, ale to już chyba jacyś katoliccy talibowie, rodziny Radia Maryja, czy moherowe komandoski zaliczają do gore i snuffu biblijny dramat Mela Gibsona pt. „Pasja”. „Pasję” chyba widział każdy, odświeża ją Polsat na każde święta zaraz po Kevinie…Ale czy domyślaliście się że chodzi w niej o coś takiego??!!. Dla MikeHarrego ten film ma tylko religijne znaczenie, a przedstawione tam sceny męki Jezusa to nie snuff tylko atrybut wiary. Przecież uczą o tym po szkołach małe dzieci na lekcjach!. A może uczą snuffu, a nawet o tym nie widzą??….

Tematykę snuff porusza również „Osiem milimetrów” – thrllirer z 1999 roku w reżyserii Joela Schumachera,opowiadający historię prywatnego detektywa, który ma za zadanie zbadać autentyczność filmu przedstawiającego gwałt i zabójstwo młodej kobiety.

Snuffy jest niebezpiecznie trzymać na dyskach, płytach ect. – ściga za to milicja!, tak więc uważajcie jeśli jakieś macie. No bo co tu dużo gadać, jeśli ktoś lubi oglądać sceny czyichś tortur, gwałtów czy zabójstw to jest raczej nie normalne. Przynajmniej w naszej kulturze. Sunniccy, czy tam szyiccy terroryści cieszą się na tych swoich filmikach z tego że urżneli niewiernemu psu łeb. Może u nich to jest normalne. Ja bym do mondo movie zaliczył (chociaż nie było w tamtych czasach ani tego pojęcia, ani nawet kamer czy komórek fakta historycznego zwanego Trupim Synodem.

Trupi Synod zwołał papież Stefan Vl w 897 r. żeby osądzić pośmiertnie swojego poprzednika Formozusa. Wyciągneli trupa z grobu i posadzili nazad na papieskim tronie. To co wyprawiano tam (w Rzymie) z ciałem zakrawało by na snuff gdyby główny bohater żył. Ale Trupi Synod to temat na innego posta. A znamiona mondo movie wg. Mike`aHarre`go wyczerpuje.

Większość ludzi nie wie nawet o czymś takim jak snuff, slasher, gore, mondo movie…trzeba się interesować horrorem i poszperać trochę w internetach żeby się dowiedzieć. A sam SNUFF ma też swoje miejsce w popkulturze!. Co prawda skandynawskiej, ale zawsze….

http://www.horrory.com.pl/teksty/3.html – danse macabre

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: