Godzilla 2014

Najnowszy s serii japońskich filmów Sc-Fi obejrzałem se dzisiaj i nie podobał mi się. Taka nudna i długa bajka dla gimnazjalistów. Nie ma za dużo akcji, mordów itp. Za to jest amerykańskie wojsko i katastrofa w japońskiej elektrowni atomowej – klasyka. Jak katastrofy i tragedie to tylko w Japonii.

To już 28 film z królem potworów (bo taki dostał przydomek od Amerykanów), chociaż film jest japoński to własnie więcej w nim amerykanizmów. „Godzilla” to japoński potwór do którego powstania inspiracją był dinozaur z innego amerykańskiego filmu o nazwie Rhedosaurus. Godzilla pojawia się też w serialach i grach komputerowych, książkach i komiksach na całym świecie. Jest filmową wizytówką Japonii za granicą, a w Japonii jest najpowszechniejszym elementem kultury masowej i najsławniejszym potworem w światowej kinematografii. Imię potwora tozlepek japoński9ch, dwóch słów oznaczających wieloryba i goryla. Przez bardzo długi czas jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic Godzilli był dźwięk głosu potwora. Okazało się, że jest on stworzony za pomocą nasączonej w żywicy rękawicy, którą pocierano o struny kontrabasu. Źródłem pomysłu na głos Godzilli był podobno dźwięk otwierania metalowej furtki prowadzącej do studia, w którym powstawał pierwszy film o legendarnym potworze. Jeśli obejrzycie tą bajkę przekonacie się też że potwór ma znaczenie dla japońskiej energii jądrowej i związek z Hiroshimą, Nagasaki i materiałami radioaktywnymi. Dla Japońców nie jest tylko wymyślonym potworem z bajki, ale ma też znaczenie kulturowe. W początkach serii filmowych miał być innym stworzeniem, między innymi ośmiornicą, ale do historii kinematografii przeszedł jako dinozaur.

g

Dlaczego napisałem że film jest nudny??. Może dlatego że to nie moje klimaty. Ja wolę jak już wiecie horrory i slashery, snuffy i filmy o duchach czy demonach. A ten był  długi i nie działo się w nim nic ciekawego oprócz naukowej gadaniny. Filmografia najsłynniejszego potwora zaczyna się w 1954 r. i ciągnie się aż do teraz. Nie oglądałem wszystkich pełnometrażowych filmów z udziałem Godzilli i nie mam zamiaru. Ale teraz pora na zarys fabuły najnowszej części…

To drugi amerykański film o japońskim potworze (po tym z 1998 r.) zrealizowany w technologii 3D i ma podobno opowiadać o ludzkiej (amerykańskiej) odwadze w walce z siłami natury. Znowu gdy ludzie okazują się bezbronni z pomocą przychodzi im Godzilla. Tutaj zmierzy się z innymi potworami wzmocnionymi przez pychę, narcyzm i głupotę naukowców. Z potworami żywiącymi się tak jak on odpadami jądrowymi i energią atomową. Film zaczyna się w Japonii gdzie dwójka Amerykanów pracuje w elektrowni jądrowej w której dochodzi do wybuchu. W tym wybuchu ginie pracująca tam matka głównego bohatera. Jak się okazuje za 15 lat – żołnierza amerykańskiego. Żołnierz wraca wraz ze swoją rodziną do miejsca z którego wyjechał gdy miał 9 lat, do Japonii gdzie mieszka nadal jego ojciec i mąż jego zmarłej przed laty matki – też pracownik elektrowni.

Władze Japonii utrzymują że po wybuchu doszło do skażenia i odizolowują teren po byłej elektrowni. Jednak były pracownik nie do końca w to wierzy. Uważa że coś ukrywają, a żadnego skażenia nie ma. Że jego żona nie zginęła w wybuchu, a katastrofę w elektrowni spowodowało coś innego….

Może coś żywiącego się radio0aktywnymi odpadami??. Bohaterowie (ojciec i syn) wbrew zakazom japońskich władz udają się  na niby skażony teren do swojego starego, zniszczonego domu. Oprócz zdjęć żony i matki znajdują tam dyskietki z danymi naukowca (ojca) które pozostawił tam w trakcie ewakuacji po katastrofie. Chwile potem obu aresztują japońscy żandarmi i przewożą do tajnego i ukrywanego przed opinią publiczną laboratorium w którym prowadzone są przez Amerykanów i Japońców badania nad dziwnym stworzeniem…

g1

MikeHarry poleca seans gimnazjalistom ,lubiącym komiksy i fanom Króla Potworów. A osobiście woli japońsko-koreański horror o podobnym potworze, który też wypływa z głębin pt. „Gwoemul” (The Host: Potwór) i nie wykluczone że też będzie on kiedyś materiałem na posta.

http://www.filmweb.pl/Host.Potwor

 

Reklamy

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s